FFP koruma sınıflarının açıklamaları

Aerosoller ve ince parçacıklar çalışma ortamındaki en tehlikeli sağlık risklerinden ikisidir ve soluduğumuz havada neredeyse hiç görünmezler. Filtreli yüz maskeleri şu tehlikelere karşı üç sınıfta koruma sağlar: FFP1, FFP2 ve FFP3.

Solunum korumasının önemi

Tehlikeli parçacıklar kansere sebep olabilir veya radyoaktif olabilir; bazıları ise solunum sistemine zarar verebilir. Uzun yıllar boyunca maruz kalma ciddi hastalıkların oluşmasına sebep olabilir. En iyi durumda, tüm çalışanlar rahatsız edici kokulara maruz kalır. Filtreli yüz maskeleri çalışma sırasında sıvı yağlı aerosollere, dumana ve ince parçacıklara karşı üç sınıfta koruma sağlar. Koruyucu işlevleri AB düzenlemesi EN 149'a uygundur. Bu tür yüz maskeleri parçacık filtreli yarım maske ya da ince parçacık maskesi olarak da bilinir ve FFP1, FFP2 ve FFP3 koruma sınıflarına ayrılırlar.

Solunum maskeleri nasıl çalışır?

Filtreli yüz maskeleri solunabilir toz, duman ve sıvı sise (aerosoller) karşı koruma sağlar ancak buhar ve gazlara karşı koruma sağlamaz. Sınıflandırma sistemi üç FFP sınıfından oluşur. FFP "filtreli yüz maskesi"nin kısaltılmış halidir. Solunum maskesi ağız ile burnu kaplar ve çeşitli filtre malzemelerinden ve maskenin kendisinden oluşur. İşte maruz kalma sınırı değerlerini (OEL) aşan ortamlarda kullanılmaları zorunludur. Bu, soluduğumuz havadaki tozun, dumanın ve/veya aerosolün sağlığa zarar vermeyeceği maksimum yoğunluktur. İhlali durumunda solunum maskeleri takılmalıdır.

Solunum maskeleri nelere karşı koruma sağlar?

Toplam sızıntıya ve 0.6 μm'ye kadar olan parçacıkların filtrelenmesine bağlı olarak FFP1, FFP2 ve FFP3 sınıflarında solunum maskeleri çeşitli kirletici yoğunluklarına karşı solunum koruması sunar. Toplam sızıntı filtre nüfuzuna ve ağız ile burun bölgelerindeki sızıntılara göre hesaplanır. uvex solunum maskelerimiz, maskeleri insan anatomisine uyarlayarak bundan kaçınmayı hedefler. Yenilikçi filtre teknolojisi sayesinde solunum direnci en azda tutulabilir ve birden fazla kullanımın ardından filtrede tutulan parçacıklar sebebiyle solunum zorlaşmaz.

FFP1
 • atoksik ve elyaf birikmesi yaratmayan tozlardan koruma
 • bunların solunması sağlık sorunlarının oluşmasına neden olabilir; ayrıca solunum sistemini rahatsız edebilir ve hoş olmayan kokular ortaya çıkarabilir
 • toplam sızma miktarı maksimum %25 olabilir
 • bu tür maskeler en fazla dört katı OEL ihlalinde uygulanabilir

FFP1 koruma sınıfı solunum maskeleri zehirli ya da elyaf birikmesi yaratan türde toz ve aerosol olmayan çalışma ortamları için üretilmiştir. Parçacıkların 0,6 μm'ye kadar en az %80'ini filtreler ve maksimum iş yeri yoğunluk ihlali ölçümü dört katı değerden fazla olmadığı sürece kullanılabilir. Yapı veya gıda endüstrisinde çoğu durumda FFP1 solunum maskesi kullanılır. 

uvex FFP1 maskeler
uvex respiratory expert system'de FFP1 maskeler

FFP2
 • her tür zararlı katı ve sıvı toz, duman ve aerosolden koruma
 • parçacıklar elyaf birikmesi yaratabilir; bu kısa süreli olarak solunum sisteminin rahatsız olması ve uzun süreli olarak akciğer dokusunun esnekliğini kaybetmesi gibi sonuçlar yaratabileceği anlamına gelir
 • toplam sızma miktarı maksimum %11 olabilir
 • On katı değerde OEL ihlali

FFP2 koruma sınıfı solunum maskeleri, havada tehlikeli ve mutajenik parçacıkların bulunabileceği çalışma ortamları için oluşturulmuştur. Bu sınıftaki solunum maskeleri parçacıkların 0,6 μm'ye kadar en az %94'ünü tutmalıdır ve OEL ihlalinin maksimum on katı yoğunluğa çıktığı ortamlarda kullanılabilir. Aynı durum TRK değeri (teknik referans yoğunluğu) için de geçerlidir. FFP2 koruma sınıfı solunum maskeleri çoğunlukla demir ve maden endüstrilerinde kullanılır. Bu endüstrilerde çalışanlar sıklıkla aerosol, is ve dumana maruz kalır. Bu da, uzun süreçte akciğer kanseri gibi solunum sistemi hastalıklarına neden olabilir. Bunlara ek olarak çok büyük ikincil hastalık ve akciğer tüberkülozu riski taşırlar. karbon katmanlı uvex filtre sistemimiz, gereken solunum korumasını sağlamanın yanı sıra kullanıcıları hoş olmayan kokulardan da korur.

uvex FFP2 maskeler
uvex respiratory expert system'de FFP2 maskeler

FFP3
 • her tür zararlı zehirli toz, duman ve aerosolden koruma
 • onkojen ve radyoaktif maddeler ya da virüsler, bakteriler ve mantar sporları gibi patojenler bu koruyucu solunum maskesi sınıfı tarafından filtrelenir
 • toplam sızma miktarı maksimum %5 olabilir
 • Otuz katı değerde OEL ihlali

FFP3 koruma sınıfı solunum maskeleri hava kirliliğini soluma alanında maksimum koruma sunar. Toplam sızıntı maksimum %5 olabilir ve bu maskeler 0,6 μm'ye kadar tüm parçacıkların %99'u filtrelemelidir. Bu maske aynı zamanda zehirli, onkojen ve radyoaktif parçacıkları da filtreler. FFP3 koruma sınıfı maskeler endüstriye özel OEL değerlerini otuz kat ihlal eden çalışma ortamlarında kullanılır. Çoğunlukla kimya endüstrisinde kullanılırlar.

uvex FFP3 maskeler
uvex respiratory expert system'de FFP3 maskeler

uvex respiratory expert system'de solunum koruması ve uvex ürünleri hakkında daha fazla bilgi alın

Solunum koruması ile etiketlenmiş tüm uvex uzman blog gönderilerini okuyun.

DIN EN 149 solunum koruması hakkında neler içerir? Güvenlik standardı bilgi sayfamızdan öğrenin.