İşitme koruması: Doğru seçimi yapmak çok önemlidir

Farklı durumlar için uygun birçok işitme koruması bulunur ve yüksek ses seviyeli yerlerde çalışıyor veya böyle alanlardan geçiyorsanız doğru koruma seviyesi gereklidir. İşitme duyunuzu tehlikeli gürültüden uygun şekilde korumak, işitme ve iletişim kabiliyetinizden taviz vermemek arasında doğru dengenin kurulması önemlidir. Aşağıdaki diyagram, gürültü seviyesine bağlı olarak hangi uvex kulak tıkacının uygun olabileceğine dair genel bir fikir vermektedir.

Doğru işitme korumasını nasıl bulabilirim?

Öncelikle kendinize şunu sorun: Kulaklığa  mı, yoksa kulak tıkacına mı ihtiyacım var? "A question of safety" (Güvenlik konusu) videomuz bu sorunun yanıtı bulmada size yardımcı olabilir.

Hangi koruma seviyesine ihtiyacım var?

Kısa yanıt: gürültü seviyesi – SNR değeri

Öncelikle hangi koruma seviyesine ihtiyaç duyulduğunun belirlenmesi için işyerindeki gürültü seviyeleri ölçülmelidir. Sağlık ve Güvenlik çalışanları veya harici yetkili hizmet sağlayıcılar, testleri onaylı test ekipmanlarını kullanarak yapmalıdır. Sürekli gürültü seviyesi ve gerekirse pik emisyon gürültü seviyesi ölçülür ve bunlara göre bir gürültü profili kaydedilir. Ardından SNR yöntemi kullanılarak uygun işitme koruyucular seçilebilir.

Uygun işitme koruması seçiminde hedeflenen, kullanıcı için 70 dB ile 80 dB arasında etkili artık gürültü seviyesinin sağlanmasıdır. Koruma seviyesi çok yüksekse (aşırı koruma) iletişim kuramamaya neden olabilir ve kritik mesajları, talimatları veya sinyalleri duyamama riski yaratabilir.

Örneğin:  Ses seviyesi 100 dB – uvex xact-fit, SNR 26 dB = 74 dB

 

Her kulak farklıdır

Tüm kulak kanallarının biçimi ve boyutu farklıdır, bu nedenle kulak tıkaçlarının doğru şekilde oturabilmesi gerekir. uvex bu amaçla farklı biçimler ve boyutlarda işitme koruması seçenekleri sunar.

İşitme koruması tıkaçlarını kullanma

Ürün yelpazesi

tek kullanımlık işitme koruması tıkaçları

Tek kullanım için üstün güvenlik: uvex tek kullanımlık işitme koruyucu tıkaçlar uzun süreli kullanımda mükemmel kullanıcı konforu sağlar.

yeniden kullanılabilir kulak tıkaçları

Kullanıma hazır ve temizlemesi kolay: Hijyen kutulu uvex tekrar kullanılabilir kulak tıkaçları günlük işlerinizde güvenilir yardımcınızdır.

Kullanım Alanı

Optimum işitme korumasının garanti edilmesi için uvex tek kullanımlık işitme koruyucu tıkaçların doğru kullanılması gerekir.

tek kullanımlık işitme koruması tıkaçları

(1) uvex tek kullanımlık işitme koruması tıkaçlarını elinizde kısa süre yuvarlayın.
(2) Kolunuzu başınızın üzerinden geçirin ve kulak kanalınızı düzleştirmek için kulağı hafifçe yukarı çekin. Bu, tıkacın daya iyi oturmasını sağlar.
(3) Tıkaçları takın ve genişlerken sabit tutun. Önden görülemiyorlarsa doğru yerleşmişlerdir.

yeniden kullanılabilir kulak tıkaçları

(1) uvex tekrar kullanılabilir kulak tıkaçlarını tutacaklarından tutun ve ipini boynunuza takın.
(2) uvex kulak tıkaçlarını hafif basınç uygulayarak kulak kanalınıza yerleştirin.

Hijyen

Kirli çalışma ortamlarında parçacıklar malzemelerin yüzeyine kolayca yapışabilir ve kulaklarda hafif yaralanmalara yol açabilir.

tek kullanımlık işitme koruması tıkaçları

uvex tek kullanımlık işitme koruması tıkaçlarını her kullanımdan sonra lütfen çöpe atın.

yeniden kullanılabilir kulak tıkaçları

(1) uvex nemli temizlik beziyle temizlenmesi kolaydır.
(2) Bunun yerine su ve hafif sabunla da temizlenebilir.
(3) Tıkaçları kurulayıp, kullanmıyorken uvex hijyen kutusunda saklayın.

Video

tek kullanımlık işitme koruması tıkaçları

yeniden kullanılabilir kulak tıkaçları

Okumaya devam edin

uvex uzman blogu

Uzman blogumuzda uvex hakkında en yeni haberleri ve güncellemeleri, kişisel koruma ekipmanlarını ve bunlarla ilgili tüm bilgileri bulabilirsiniz. İşitme koruması kategorisine göz atmaya ne dersiniz?

uvex işitme çarkı

İnteraktif işitme çarkımız, iş yerinizin ses seviyesine göre doğru işitme korumasını bulmanıza yardımcı olur. Deneyip görün!