Standartlar ve Yönergeler

Kişisel koruyucu ekipman (KKD) ile ilgili (AB) 2016/425 yönergesine göre tüm ürünlerimiz tabii ki gerekli standartları karşılıyor. Bunun yanı sıra ürünlerimizle hep biraz daha fazlasını yapmaya çalışıyoruz. Bu, müşterilerimizin haklı olarak bizden beklediği ek güvenliği karşılıyor.

DIN EN 149 – Solunum koruyucu cihazlar, parçacıklara karşı koruma için filtreli yarım maskeler

Solunum maskeleri ve filtreli yarım maskeler DIN EN 149 standardına uygun olarak kullanıcıyı, alüminyum tozu ve dumanı, cam elyafları, tahta tozu gibi kirletici parçacıklardan ve diğer zararlı parçacıklardan korur. Kirleticinin türüne ve yoğunluğuna bağlı olarak üç yüz maske koruma sınıfından biri kullanılmalıdır.

Parçacıklara karşı koruma için filtreli yarım maskelerin sınıflandırılması

Değiştirilebilir parçacık filtreli yarım maskeler DIN EN 149:2001 ve A1:2009'a uygun olarak çeşitli solunum koruma sınıflarına ayrılır. Her sınıf, kirlenme seviyesine bağlı olarak farklı uygulama alanlarında kullanıma uygundur:

Parçacıklara karşı koruma için filtreli yarım maskelerin koruma seviyesi
Koruma seviyesiSınırlandırmalar
FFP1kanserojen veya radyoaktif maddelerin, 2 ve 3. risk gruplarından havayla yayılan maddelerin ve enzimlerin parçacıkları için uygun değildir
FFP2radyoaktif maddelerin, 3. risk grubundan havayla yayılan maddelerin ve enzimlerin parçacıkları için uygun değildir
FFP3

FFP konu sayfasından solunum koruma sınıfları hakkında daha fazla bilgi edinin.

DIN EN 149'un yenilenmiş yayını, filtreli yarım maskelerin sadece tek mesaide mi, yoksa birden fazla mesaide mi kullanılabileceğini de düzenler. İlgili temizlik ve dezenfeksiyon gereklilikleri standartta verilmiştir. Maskelerin yeniden kullanılıp kullanılamayacağı çalışma ortamındaki çeşitli faktörlere bağlıdır:

  • kirletici yoğunluğu
  • solunum şiddeti
  • ısı
  • nem
  • hijyen faktörleri

Aşağıdaki işaretler standarda uygun şekilde filtreli yarım maskelerin yeniden kullanımını düzenler:

  • R = Filtreli yarım maske yeniden kullanılabilir.
  • NR = Filtreli yarım maske maksimum bir mesaide kullanılabilir.