Open/Close Menu

uvex group'un 90. yılı: Fürth merkezli aile şirketi 2016 yılında 90. yılını kutluyor

Fürth merkezli aile şirketi uvex, 90 yıldır "insanları koruyoruz" felsefesini şiar edinerek, spor ve serbest zaman etkinlikleri ile endüstriyel işyerlerinde mümkün olan en iyi korumayı sağlamaya devam ediyor. Zaten uvex demek koruma demek. Küçük bir atölyeyle başlayıp kürsel bir şirket olmayı başaran uvex bugün Almanya'nın en önemli uluslararası markalarından birisidir.

90 yıldır uvex! Şirketin kuruluş yıldönümü şerefine uvex'in Fürth'teki merkezinde patlatılan şampanyaya sadece eski ticari dostlarımız değil politikacılar ve hatta Felix Neureuther, Natalie Geisenberger ve Severin Freund gibi profesyonel sporcular da eşlik edip kadeh kaldırdılar. Kendi alanlarda zirvede yer alan bu sporcular öteden beri uvex'in en son teknolojisi ve ürün yenileşimine (innovasyonuna) güvenerek uluslararası müsabakalarda yarışmaktadırlar.

Poppenreuth'tan dünyanın her yerine

uvex'in başarı hikayesi 1926 yılında Fürth banliyölerinden Poppenreuth'ta küçük bir atölyede başladı. Bu atölyede şirketin kurucusu Philipp M. Winter ilk koruyucu gözlüğü, elleriyle büyük bir emekle üretmiştir. Kısa zamanda ürünleri yalnız işçi ve ustalarca değil daha geniş bir kesimce de aranır olmuştur. Philipp M. Winter'in gözlükleri ilk kez 1936 Kış Olimpiyatlarında çeşitli sporcularca takılmıştır. 1938 yılında Alman dağcılar Fürth'te üretilen gözlükleri takarak Himalayalar'daki Nanga Parbat'a tırmanmışlardır.

1956, uvex markasının doğduğu yıldır. Phillip'in oğlu Rainer Winter ABD'de yaşadıktan sonra şirkete katılmış ve camların sızdırmazlık kalitesine atıfla "ultra violet excluded" (ultraviyole dışarı) kelimelerinden uvex marka adını türetmiştir. Rainer Winter, başarılı bir ürünün çarpıcı bir marka adının ve marka yönetiminin olması gerektiğinin farkındaydı. Rainer sonrasında şirketin uluslararası seviyeye ulaşması ve ürün çeşitliliğine gitmesi yönünde çaba sarf etmiştir.

uvex gözlükleri kullanan Alp disiplini kayakçılarının 1970'li ve 1980'li yıllardaki sportif başarıları markanın bilinirliğini artırmış ve uvex markası uluslararası üne kavuşmuştur. Böylece aile şirketi büyümüştür. uvex ürünleri artık dünyanın her yerinde satılmaktadır. Sporun yanında endüstriyel sağlık ve güvenlik de şirketin başarısında her zaman önemli bir faktör olagelmiştir. Nitekim göz koruyucularda uzman bir şirketten tepeden tırnağa kişisel koruyucu ekipman (KKE) sistemleri sağlayan bir markaya ulaşılmıştır.

1999 yılından itibaren Michael Winter, Winter ailesinin üçüncü kuşağı olarak aşamalı olarak uvex group'ta daha fazla sorumluluk almaya başlamış ve Yönetici Ortak olmuştur. O zaman 1500 çalışanı olan uvex, 180 milyon avro ciro yapmaktaydı. Bugün ise çok markalı grubun dünya çapında 19 ülkedeki 42 bağlı şirketinde 2300'den fazla personel çalışmaktadır ve 2014-2015 mali yılının toplam cirosu 387 milyon avrodur. Dördüncü kuşağın katılımıyla bu yol uzun vadeli ticari başarıya çıkmıştır.

Bavyeralı yenileşim (innovasyon) lideri

uvex group'un şirket tarihi yenileşimci (innovatif) gelişmelerle şekillenmiştir. 1930'lu yıllarda ilk koruyucu ve kayak gözlükleriyle başlayan serüven, 1964 yılında (uvex şampiyon) ilk buğu tutmaz kayak gözlükleriyle devam etmiş; 2006 yılında dünyanın en hafif endüstriyel koruyucu gözlüğü (uvex super g sadece 18,7 gramdır) gelişim hikayesine eklenmiştir. uvex'in bu hikayesi, onun yenileşimci gücünü defalarca ispatlamıştır. Devrim niteliğindeki variotronic® kayak teknolojisi ve bisiklet gözlükleri ya da güvenlik özelliklerini ergonomiyle bütünleştiren yeni i-gonomics ürün sistemi gibi mevcut çözümler, uvex'in spor ile endüstriyel sağlık ve güvenlik pazarlarındaki yenileşim lideri unvanını perçinlemektedir. Uluslararası oryantasyona rağmen uvex group Almanya'da hala zirvedeki yerini korumaktadır. Fürth'teki merkezin dışında, 90. yılında uvex üretim tesislerinin birçoğu hala Almanya ve Avrupa'nın çeşitli yerlerindedir.

uvex group

uvex group küresel ölçekte faaliyet gösteren üç şirketi bir çatı altında toplamaktadır: uvex safety group, uvex sports group (uvex sports ve Alphina ile birlikte) ve Filtral. uvex group 19 ülkede 42 bağlı şirket tarafından temsil edilmektedir; ancak imalatının çok büyük bir kısmını Almanya'da yapmayı tercih etmektedir. Şirketin 2.300 kişilik güçlü iş gücünün (2014/15 mali yıl itibarıyla) üçte ikisi Almanya'da çalışmaktadır. uvex, uluslararası elit spora küresel destek sunmaktadır ve çok sayıda üst düzey atlete malzeme tedariki yapmaktadır. Şirket bütün faaliyetlerinde "insanları koruyoruz" düsturunu ilke edinmiştir. uvex, insanları çalışırken, spor yaparken ve serbest zamanlarını değerlendirirken koruyacak ve emniyetini sağlayacak ürünler ve hizmetler geliştirmekte, imal etmekte ve dağıtmaktadır.